Spirala zadłużenia – początki problemów finansowych

Spirala zadłużenia – początki problemów finansowych

Artykuły / Jak wyjść z długów

Spirala zadłużenia – początki problemów finansowych

W dzisiejszym wpisie wprowadzę Was ogólnie w sferę przyczyn powstawania zadłużenia. Spróbuję wyjaśnić, jak powstaje spirala zadłużenia. Uważam, że zrozumienie istoty tej spirali jest kluczem do wyjścia z problemów finansowych.

Spirala zadłużenia pojawia się już w momencie, gdy przyjmujemy na siebie zobowiązanie, takie jak kredyt lub wydatek, które zaburza nasze bieżące dochody. Osobie biorącej kredyt wydaje się, że jej dochody pozwalają regulować taki wydatek. Po kilku miesiącach okazuje się, że czegoś brakuje, zaczyna się pilne poszukiwanie dodatkowych pieniędzy, pojawią się pierwsze myśli o potrzebie dofinansowania. To “czegoś brakuje” oznacza zaburzenie płynności finansowej w miesięcznym budżecie. Jak już kiedyś wspominałem, problemy finansowe pojawiają się wtedy, gdy wydatki przekraczają dochody (zobacz czym są problemy finansowe).

Spirala zadłużenia pogłębia się, gdy poszukiwanie dodatkowych środków na pokrycie miesięcznych wydatków kończy się wzięciem kredytu. Wówczas przez kilka pierwszych miesięcy cieszymy się, że opanowaliśmy te pilne wydatki, ale zaraz rata wziętego kredytu “zjada” nasze dochody. Znów zaczyna brakować nam pieniędzy. Szczególnego podkreślenia wymaga, że z mojego doświadczenia w relacjach z klientami z różnych grup społecznych i zawodowych wynika niezbicie, że naprawdę każdego może spotkać problem spirali zadłużenia.

Przeciwdziałanie powstawaniu spirali zadłużenia tkwi w rozsądnym planowaniu miesięcznych wydatków w oparciu o posiadane dochody.

Jeśli w swoim budżecie domowym czy firmowym zauważasz problem braku płynności finansowej lub czujesz że wpadasz w spiralę zadłużenia, skontaktuj się ze mną i dowiedz się, jak uniknąć dalszych konsekwencji – zamów konsultację.

Leave your thought here