Dłużnik chce spłacić zadłużenie ale nie wie jak

Dłużnik chce spłacić zadłużenie ale nie wie jak

pexels-pixabay-327540
Artykuły / Jak wyjść z długów

Dłużnik chce spłacić zadłużenie ale nie wie jak

Co to jest zadłużenie?

Zadłużenie to stan, kiedy wydatki, a najczęściej kredyty, przewyższają dochody. Niezapłacenie kilku rat kredytu z powodu większych wydatków niż dochody to początek problemów finansowych. Posiadanie komornika to już zaawansowany etap problemów finansowych.

Spłata albo oddłużenie?

Temat zadłużenia i jego spłaty można podzielić na dwa sposoby. Spłata albo oddłużenie. Mam tu na myśli zadłużenie rzędu co najmniej 50 tys zł. Dopiero przy takich kwotach można wdrożyć skuteczne strategie wychodzenia z długów.

Spłata wymaga gotówki

Jeśli spłata, to trzeba posiadać gotówkę. Najczęściej osoba zadłużona nie posiada wolnej gotówki na spłatę. Co nie znaczy, że w ogóle nie ma pieniędzy. Ma pieniądze, bo pracuje. Pracuje, zarabia, ale poprzez nadmiar wydatków jest zagubiona w swoich finansach. Te zarabiane pieniądze nie wystarczają na spłatę jednorazowo albo w krótkim czasie, powiedzmy 2-3 lata. Dlatego przy mniejszych kwotach zadłużenia jest szansa na spłatę w tej perspektywie.

Jeśli brak gotówki, to upadłość

Jeśli nie ma gotówki na spłatę w okresie 2-3 lat całości zadłużenia, które wynosi co najmniej 50 tys zł, to zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest upadłość konsumencka. Upadłość to sądowa procedura oddłużenia dla konsumentów. Dzięki upadłości osoba spłaci tylko część swojego zadłużenia (najczęściej nie więcej niż 20%) i to w bardzo korzystnych ratach jedynie przez kolejne 3 lata. Pozostała część (średnio 80% jest umarzane przez sąd. Umarzane to znaczy osoba tego nie spłaca.

Dlaczego upadłość jest taka korzystna?

Z tego porównania widać, że upadłość konsumencka jest dobrym i skutecznym sposobem na spłatę zadłużenia. Każdy dłużnik, który już uświadamia sobie, że nie jest w stanie spłacać swojego zadłużenia w całości, nabiera refleksji, że gdyby miał możliwości, to by to spłacił. Osoba zadłużona jako możliwości spłaty rozpatruje tylko to, ze ma gotówkę i spłaca całość, ewentualnie w wyniku negocjacji umarzane są odsetki. Tymczasem dzięki upadłości konsumenckiej zadłużenie też jest spłacane, ale w bardzo korzystny dla dłużnika sposób.

Osoba zadłużona chce pozbyć się długów

Osoby zadłużone zrobią wszystko, aby spłacić swoje długi, ponieważ chcą się ich pozbyć. bo mają dość telefonów od windykacji, pism od komornika i życia w ciągłym stresie. Czasem osoby biorą niekorzystne pożyczki, zadłużają się u rodziny, aby tylko spłacić zadłużenie. Na upadłość konsumencką można spojrzeć zarówno przez pryzmat spłaty zadłużenia, jak i wyjścia z długów. Upadłość łączy w sobie wszystko to, o czym marzy dłużnik.