fbpx

Jak pozytywne myślenie pomaga w wyjściu z długów?

Jak pozytywne myślenie pomaga w wyjściu z długów?

Artykuły / Jak wyjść z długów

Jak pozytywne myślenie pomaga w wyjściu z długów?

Fakty są niezaprzeczalne – dłużnicy pozytywnie myślący szybciej wychodzą z długów i lepiej radzą sobie z problemami finansowymi. Pozytywne myślenie przy wyjściu z długów, tak jak w każdej dziedzinie życia, przynosi wymierne korzyści. Podzielę się z Wami najważniejszymi wskazówkami, które przekazuję swoim klientom w trakcie doradztwa przy restrukturyzacji zadłużenia.

Pierwszym krokiem do opanowania swoich problemów finansowych jest wyobrażenie sobie momentu w przyszłości, gdy nie mamy już długów i uporaliśmy się z tym ciężarem. W psychologii motywacji nazywa się to “wizualizacja”. Jest na ten temat wiele ciekawych podręczników. Każdy autor zajmujący się tematyką “pozytywnego myślenia” podkreśla wagę “wizualizacji” i jej wpływ na osiąganie stawianych sobie celów. Wizualizacja tego, co chcemy osiągnąć, staje się motywem przewodnim umysłu i powtarzana regularnie koncentruje myśli na takich działaniach, które ostatecznie doprowadzą nas do wyjścia z długów.

Na temat “pozytywnego myślenia” i “wizualizacji” można wypowiadać się krytycznie. Nie narzucam nikomu filozofii działania i stylu życia. Jednak z jakichś powodów niektórzy osiągają coś w życiu, a inni pozostają przeciętni. Ktoś kiedyś powiedział, że różnica między ludźmi sukcesu, a pozostałymi tkwi w sposobie myślenia. Jeśli chcemy wyjść z długów, musimy zmienić sposób myślenia i wejść na inny poziom rozumowania. Obłędem jest robić cały czas te same rzeczy i oczekiwać lepszych rezultatów.

Aby wyobrazić sobie moment w przyszłości, gdy już nie mamy długów, musimy wiedzieć, co dokładnie chcemy osiągnąć, czym dla nas jest wyjście z długów, jak to ma wyglądać z naszej perspektywy. Skuteczna wizualizacja możliwa jest jest tylko wtedy, gdy zdefiniujemy i zobrazujemy nasz cel – wyjście z długów. Potrzebne jest dokładne opisanie okoliczności, zdarzeń, faktów, które potraktujemy jako moment opanowania problemów finansowych. To może być spłata jakiegoś kredytu, zmniejszenie wysokości raty kredytu, pozbycie się jakiegoś wydatku, a z drugiej strony także znalezienie dodatkowej pracy, uzyskanie podwyżki, lepsze zorganizowanie swoich finansów.

Przyjmując moją definicję problemów finansowych, zgodnie z którą “problemy finansowe są wtedy, gdy wydajemy więcej niż zarabiamy”, pozbycie się jakiegoś zobowiązania lub uzyskanie dodatkowego dochodu bardzo korzystnie wpłynie na proces wyjścia z długów.

Gdy już wiemy, czym dla nas jest wyjście z długów i jak to sobie wyobrażamy, powinniśmy ustalić termin na realizację tego celu. Termin musi zawierać datę w przyszłości i powinna ona być w miarę przybliżona. To znaczy – nie zakładajmy, że wyjdziemy z długów za 10-15 lat, ale przewidujmy 1-3 lata. A określona data to w miarę konkretny miesiąc, rok. W tym ćwiczeniu chodzi o nałożenie na swoją podświadomość pewnej dyscypliny motywacyjnej, abyśmy byli cały czas skoncentrowani na realizacji założonego celu, jakim jest wyjście z długów.

Potrafimy już wyobrazić sobie moment poprawy naszej sytuacji finansowej, przewidujemy potrzebny czas do tego, teraz przystąpimy do tworzenia twierdzeń imperatywnych, które są najważniejsze w całej teorii pozytywnego myślenia. Aby zaprogramować swój umysł na wyjście z długów i opanowanie problemów finansowych, nie wystarczy powiedzieć: “wyjdę z długów za rok lub dwa”. Musimy wyrazić mocniej nasze pragnienie, w sposób kategoryczny: “wychodzę z długów”, “radzę sobie z problemami finansowymi”, “wydaję mniej”, “spłacam kredyty”, “zarabiam więcej” itp. Wyrażane słowa muszą przybrać formę zdań twierdzących.

Dlaczego takie kategoryczne twierdzenia są potrzebne? Nasz umysł, nasza podświadomość to taki jakby magnetofon, który nagrywa wszystko, co mówimy. To, co deklarujemy, nasza podświadomość “zapamiętuje” i w kolejnych dniach “przypomina” i “podpowiada” nam. Jeśli będziemy mówili “wyjdę z długów”, to dla podświadomości nie będzie to wystarczający rozkaz do działania. Podświadomość potraktuje te słowa jako życzenie, które może kiedyś się spełni. A nam chodzi o stworzenie wyraźnego obrazu, do którego zmierzamy, dlatego musimy użyć innej treści.

Przykładowe zdania do zastosowania dla osób wychodzących z długów mogą brzmieć: “do 30 grudnia 2018 roku poradzę sobie z problemami finansowymi”, “w czerwcu 2017 roku zarabiam więcej”, “do grudnia 2019 roku spłacam kredyty”.

Na końcu ważne jest, aby to wszystko zapisać na kartce i przyczepić w widocznym dla nas miejscu, np. na lodówce w mieszkaniu. Wtedy będziemy to codziennie czytali, a dzięki temu nasza wizja radzenia sobie z problemami finansowymi będzie coraz bliższa. Tak realizowane pozytywne myślenie może być wstępem dla doradztwa prawnego w celu restrukturyzacji zadłużenia.

Comment (1)

  1. Pozytywne myślenie dużo daje, ale nie wyciagnie cię z długów. Trzeba znaleźć dodatkowe źródło pozyskania pieniędzy chociaż na krótki czas. Trochę ruszyć głową, wziąć nadgodziny w pracy, albo dodatkowe zlecenie. I oczywiście strać się jak najmniej pieniążków wydawać. Na samych ziemniakach i mleku da sie miesiąc pociągnąć ;p

Leave your thought here