Nowe podejście banków do restrukturyzacji

Nowe podejście banków do restrukturyzacji

default_fb
Artykuły / Jak wyjść z długów / Porady prawnika

Nowe podejście banków do restrukturyzacji

W najbliższych dniach czekają nas zmiany w restrukturyzacji kredytów. Konsument będzie miał większe uprawnienia w zakresie oczekiwania od banku zmiany warunków umowy kredytowej.

Z dniem 22 lipca 2017 roku wchodzą w życie regulacje prawne, które będą korzystne dla klientów z kredytami hipotecznymi. Banki zostaną zobowiązane do podjęcia działań restrukturyzacyjnych wobec klienta, który nie radzi sobie z terminową spłatą kredytu. W takim wypadku bank wezwie kredytobiorcę do zapłaty w terminie 14 dni lub podjęcia negocjacji w celu zawieszenia, zmniejszenia raty lub wydłużenia okresu spłaty.

Wprowadzane zmiany należy ocenić pozytywnie. Wreszcie ktoś zauważa, że problemy z terminową spłatą kredytu dotyczą wielu osób oraz jest to na tyle intensywne zjawisko, że potrzeba rozwiązań kompleksowych. Problem ze spłatą kredytu nie powstaje z dnia na dzień, lecz jest konsekwencją pewnych wcześniejszych okoliczności. Najczęściej przyczyną jest nadmiar zobowiązań. Kredytobiorcy trzeba zapewnić możliwość odzyskania płynności finansowej. Czasowe zawieszenie, zmniejszenie raty kredytu lub wydłużenie okresu spłaty z pewnością pomoże kredytobiorcy. Ważne, aby banki rozumiały te potrzeby. Do tej pory banki również mogły w ten sposób restrukturyzować kredyty, lecz bardziej wolały postawić zaporowe warunki, niż zagłębić się w istotę problemu.

Miejmy nadzieję, że wprowadzane regulacje pomogą bankom odkryć i uświadomić sobie, że uwzględnienie indywidualnej sytuacji klienta wcale nie musi zmieniać sztywnych procedur bankowych, natomiast może bardzo pomóc konsumentowi w ustabilizowaniu sytuacji finansowej.

Tekst ustawy znajdziesz tu: //dziennikustaw.gov.pl/du/2017/819

W przyszłości pomoc w restrukturyzacji kredytu może także polegać na doradztwie przy znalezieniu pracy: //www.tvp.info/33068880/nie-mozesz-splacic-dlugu-bank-moze-pomoc-w-znalezieniu-pracy

Zobacz również:

  1. Przyczyny powstania zadłużenia
  2. Pomoc dla frankowiczów
  3. Jak zmniejszyć ratę kredytu?

Leave your thought here