Zajęcie rachunku bankowego w praktyce

Zajęcie rachunku bankowego w praktyce

Artykuły / Porady prawnika

Zajęcie rachunku bankowego w praktyce

Zajęcie rachunku bankowego jest dla dłużnika dosyć bolesne. Wskutek zajęcia dłużnik traci część posiadanych pieniędzy. Znajomość zasad zajmowania rachunku bankowego pozwoli nam na przygotowanie się na negatywne skutki.

Komornik może ściągnąć od dłużnika pieniądze poprzez zajęcie rachunku bankowego. W terminologii egzekucyjnej nazywa się to “zajęcie wierzytelności z rachunku bankowego”. Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają na takie zajęcie poprzez system informatyczny. Komornik za pośrednictwem systemu wprowadza informację do danego banku o zajęciu środków dłużnika.Wskutek zajęcia rachunku bankowego dłużnik traci kontrolę nad posiadanymi tam pieniędzmi. Zajęte środki bank przekazuje komornikowi do wysokości kwot wskazanych w piśmie komorniczym.

Dłużnikowi na podstawie przepisów prawa bankowego przysługuje limit środków do wykorzystania w przypadku zajęcia rachunku bankowego. Ten limit wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia. Minimalne wynagrodzenie od 1 stycznia 2017 roku wynosi 2000 zł brutto. Oznacza to, że w razie zajęcia środków pieniężnych na rachunku bankowym dłużnik może swobodnie korzystać z kwoty 1500 zł. Określona kwota przysługuje dłużnikowi w każdym miesiącu. Jeśli na rachunku posiadaliśmy 3000 zł, bank przekaże do komornika 1500 zł, a nam zostanie drugie 1500 zł.

Chciałbym podzielić się z Państwem praktycznymi aspektami zajęcia środków na rachunku bankowym. “Dłużnik może swobodnie korzystać z kwoty 1500 zł” rodzi pewne skutki finansowe. Limit środków na rachunku bankowym w przypadku zajęcia komorniczego rozumiany jest jako prawo dłużnika do wykorzystania w danym miesiącu kwoty 1500 zł. W praktyce oznacza to, że jeśli na początku miesiąca wpłacimy sobie na konto 1500 zł i następnie je wypłacimy lub wydamy, to tracimy wtedy już prawo do wykorzystania limitu. A więc jeśli kilka dni później znowu wpłacimy jakąś kwotę, to nie będziemy mogli już z niej skorzystać, gdyż będzie ona przekazana do komornika.

Banki różnie podchodzą do możliwości wypłaty środków z zajętego rachunku bankowego. Niektóre banki pozwalają na wypłatę wolnych środków tylko w oddziale banku. Inne banki – i tych jest najwięcej – nie robią żadnych problemów i dłużnik może normalnie korzystać z wolnych środków w oddziale, poprzez kartę płatniczą i bankowość elektroniczną.

Rekomenduję Państwu kontrolę wpływów i wydatków na rachunku bankowym w razie posiadanego lub spodziewanego zajęcia komorniczego. Dzięki temu unikniemy zaskoczenia, gdy będziemy chcieli wypłacić pieniądze z bankomatu lub zapłacić kartą, a okaże się, że przysługujący limit środków (1500 zł w miesiącu) został przez nas dawno wykorzystany.

Comments (6)

 1. Opiekun Długów

  Jeśli bank nie przesyła środków, to należy wystąpić o odszkodowanie przeciwko bankowi.

 2. Opiekun Długów

  Pieniądze z 500+ są wolne od zajęcia. Ale w praktyce bank może oczekiwać dodatkowej informacji potwierdzającej zwolnienie tych tych środków. Można napisać pismo do komornika o to, aby nie zajmował uzbieranych z 500+ środków na rachunku bankowym.

 3. Opiekun Długów

  To jest właśnie problem wynikający z przepisów o zajęciu wynagrodzenia i rachunku bankowego. Bardzo często moi klienci doświadczają tego. Są sposoby, aby się przed tym obronić, ale najlepiej, jeśli doszłoby do zmiany przepisów. Przepisy powinny jasno stanowić, że “wynagrodzenie z umowy o pracę, które jest wolne od zajęcia, jest również wolne od zajęcia, gdy znajdzie się na rachunku bankowym”.

 4. Mateusz

  No dobrze, ale ja zauważam tutaj lukę prawną. Gdybym nie miał rachunku bankowego, na które wpływa moje wynagrodzenie, to egzekucja w moim przypadku byłaby bezskuteczna, ponieważ mam 2 umowy o pracę, jedna na cały etat najniższa krajowa, 2 na 1/25 etatu. Tego komornik nie może zająć w przypadku kiedy nie mam rachunku. Ale jeśli mam rachunek bankowy to po wpływie obu wynagrodzeń kwota przekracza 1500 zł i pewna suma już zostaje mi zabrana… I gdzie tu jest sens naszego prawa? Wiadomo, że w XXI wieku już ciężko jest dogadać się z pracodawcą by wypłacał wynagrodzenie do ręki…

 5. Adam

  A jeśli na konto przychodzą też pieniądze z 500 + i ta kwota urośnie do 2500 co w tym wypadku zrobić

 6. A co zrobić w wpadku gdy konta są zajęte a pieniądze nie są przez bank przesyłane do wierzyciela????

Leave your thought here