Upadłość konsumencka dla emeryta objętego skutkami ustawy dezubekizacyjnej

Upadłość konsumencka dla emeryta objętego skutkami ustawy dezubekizacyjnej

dummy-image
Artykuły / Jak wyjść z długów / Upadłość konsumencka

Upadłość konsumencka dla emeryta objętego skutkami ustawy dezubekizacyjnej

Pod koniec 2017 roku uzyskałem orzeczenie upadłości konsumenckiej dla emeryta, który został objęty skutkami tzw. ustawy dezubekizacyjnej, czyli przepisów, które obniżały do ok 2000 zł wysokość emerytury osobom, które w czasach PRL pracowały w organach bezpieczeństwa.

Kilka miesięcy temu pisałem o potencjalnych problemach finansowych takich osób na podstawie wchodzącej w życie ustawy (zob. problemy finansowe przez ustawę dezubekizacyjną).

Klient zgłosił się do mnie we wrześniu 2017 roku, a więc na kilka tygodni przed wejściem w życie ustawy obniżającej emeryturę. Przewidywał, że po obniżeniu emerytury nie będzie w stanie regulować swoich zobowiązań. Zebraliśmy potrzebne dokumenty, przygotowaliśmy plan działania i skierowaliśmy wniosek do sądu. Sąd 22 grudnia na posiedzeniu niejawnym ogłosił upadłość konsumencką (SR dla m.st. Warszawy w Warszawie, X GU 2127/17).

W uzasadnieniu ogłoszenia upadłości Sąd m.in. stwierdził, że: “przyczyna niewypłacalności wynikała z obniżenia świadczenia emerytalnego skutkującego brakiem możliwości regulowania swoich zobowiązań z uzyskiwanych dochodów“.

Powyższy przykład pokazuje, że upadłość konsumencka może być skutecznym sposobem oddłużenia dla emerytów, których objęły skutki ustawy dezubekizacyjnej. Takie osoby przez ostatnie kilka, kilkanaście lat dostawały świadczenie emerytalne, które wykorzystywali na bieżące potrzeby. Był to ich dochód, co do którego poczynili różnego rodzaju plany, inwestycje, wyobrażenia. Spodziewali się, że skoro otrzymali emeryturę, to jest ona pewna i dożywotnia. Ustawodawca postanowił jednak zmienić to podejście, a tym samym przeobraził sytuację finansową tych ludzi. Osoby planując kwestie finansowe nagle musiały zaakceptować, że coś, co było im gwarantowane, jest obniżone. Jeśli ktoś wziął kredyt z ratą ponad 1000 zł, bo w momencie zaciągania kredytu posiadał emeryturę 3-4 tys. zł, to po obniżeniu emerytury, gdy zaczął otrzymywać kwotę 1600-1800 zł, nie był w stanie spłacać kredytu.

Osoby znajdujące się w podobnej sytuacji mogą również skorzystać z upadłość konsumenckiej. Wystarczy napisać maila na biuro@obronaprzedkomornikiem.pl.

Leave your thought here