Rozmowa o długach

Rozmowa o długach

Rozmowa z najbliższymi

Warto przy szukaniu różnych możliwości wyjścia z długów porozmawiać o problemie z rodziną. Z doświadczenia wiem, że często o naszej sytuacji finansowej nie rozmawiamy w domu, ukrywamy ją przed najbliższymi, w efekcie rodzina dowiaduje się o problemie na końcu i nie zawsze od nas. Taka rozmowa na pewno nie będzie łatwa, będzie kosztować nas wiele emocji.

Dlatego na początku warto zanalizować swoje finanse, spróbować poszukać najprostszych rozwiązań, tak aby podczas rozmowy z najbliższymi pokazać, że zależy nam na rozwiązaniu problemu.

Bliscy nie czują wtedy presji, że zwracamy się do nich tylko po to, aby obarczyć ich swoim problemem. Tylko faktycznie widzą, że szukamy rozwiązań i zależy nam na wsparciu. Jest to również bardzo ważne dla osoby zadłużonej, aby nie wstydziła się mówić o swoich problemach finansowych. Zazwyczaj kiedy podzielimy się tym z najbliższymi, mimo wszystko czujemy dużą ulgę. Warto zatem mimo obaw, taki krok wykonać.

Pytajmy o poradę specjalistów

Nie bójmy się iść do specjalisty, który wesprze nas w procesie wychodzenia z długów. Specjalista podpowie nam nie tylko jak ułożyć finanse, ale także jakie mamy możliwości prawne, czy negocjacyjne z wierzycielami. Może też reprezentować nas w sporze z wierzycielami. Bycie dłużnikiem to nie wstyd. Każdy na różnym etapie życia ma problemy finansowe. Nie zamykajmy się zatem na pomoc z zewnątrz, bo dzięki niej możemy wdrożyć skuteczne działania, które pomogą nam w wyjść z długów.

Warto jest także, jeśli podjęliśmy już wysiłek uporządkowania swoich finansów poszukać eksperta, który nie tylko zajmie się bieżącą sytuacją, ale także popracuje z nami nad tym, aby do długów nie wracać.

Według mnie wyjście z długów to tylko połowa sukcesu, najważniejsze jest to, aby nauczyć się tak zarządzać swoimi finansami, aby po wyjściu z długów już do nich nie wracać.

To tak jak z odchudzeniem, nie sztuką jest schudnąć, sztuką jest nie mieć efektu jojo. Dlatego oprócz wsparcia doraźnego dotyczącego konkretnej sytuacji, staram się do problemów klientów podchodzić kompleksowo, uczę klientów jak zarządzać finansami, aby cieszyli się spokojnym życiem i unikali problemów finansowych.

Rozmowa z wierzycielami to podstawa

W każdej trudnej sytuacji lepiej jest podjąć rozmowy niż chować głowę w piasek. Ta zasada jest szczególnie istotna, kiedy chodzi o pieniądze. Tymczasem mając problemy finansowe najczęściej unikamy rozmów z wierzycielami,  bo boimy się takich rozmów, nie wiemy jak je przeprowadzić, nie znamy też swoich praw.

Często boimy lub wstydzimy się zadzwonić do banku czy komornika, bo nie widzimy drogi wyjścia z sytuacji, żyjemy w przeświadczeniu, że tych osób wcale nie interesuje nasza sytuacja i nie będą wstanie nam pomóc. Niejednokrotnie w rozmowie z wierzycielem dłużnik czuje, że został postawiony pod ścianą.

Wierzyciel nie chce słyszeć, że mamy trudną sytuację, chce odzyskać pieniądze, dlatego bardzo często w rozmowie nie szuka rozwiązań czy kompromisu tylko przedstawia żądania

Pamiętajmy jednak, że dla wierzycieli kluczowe jest odzyskanie pieniędzy, które pożyczyliśmy i to jest argument, który należy postawić na pierwszym miejscu. Jest to coś co łączy dłużnika i wierzycieli, dłużnik chce się uwolnić od długu, wierzyciel natomiast odzyskać pieniądze. Co oznacza, że powinniśmy jako osoby mające problemy finansowe pozbyć się przeświadczenia, że nasz dług zostanie umorzony. Powinniśmy szukać rozwiązać, jak spłacić dług. Zanim zatem skontaktujemy się z wierzycielami, warto jest zastanowić się, w jakiej perspektywie jestem w stanie oddać dług, ile środków co miesiąc mogę przeznaczyć na spłatę zadłużenia. Warto wpłacać nawet małe kwoty, ale regularnie, niż od razu, wyłożyć całą sumę na spłatę zadłużenia. Zanalizujmy swoją sytuację i zastanówmy się, jakie rozwiązanie będzie dla nas najlepsze,  tak aby rozpocząć rozmowy z wierzycielami kiedy mamy już jakiś plan. W ten sposób pokażemy nasze zaangażowanie, że nie uciekamy od problemu, a podejmujemy kroki aby go rozwiązać. Pokazujemy, że zależy nam na spłacie zadłużenia.

Warto też przed podjęciem rozmów z wierzycielami skonsultować się ekspertem/prawnikiem, tak aby wiedzieć, po jakie rozwiązania prawne możemy sięgnąć w danej sytuacji. Ta wiedza przyda nam się w rozmowie z wierzycielami. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach podjąć takie rozmowy zwróćmy się do eksperta, który w naszym imieniu będzie je prowadzić. Takie rozmowy wymagają spokoju, dlatego jeśli czujemy, że nasze problemy wywołują u nas silne emocje, a rozmowa o nich przysparza nam stresu, warto poprosić osobę, która ma w tym doświadczenie o wsparcie.