Pierwsze kroki

Pierwsze kroki

Od czego zatem zacząć wychodzenie z problemów finansowych? Przede wszystkim od uświadomienia sobie w jakim punkcie jestem, czyli zrobienia analizy finansowej.

Analiza finansowa, czyli zobacz skalę problemu

Po spojrzeniu na naszą sytuację jako na coś przejściowego, w czym nie jesteśmy osamotnieni i nie musimy się tego wstydzić, warto zobaczyć w jakim punkcie tak naprawdę jesteśmy. Bardzo często dłużnicy powodowani strachem czy wstydem nigdy tak naprawdę nie usiedli i nie przeprowadzili analizy swojej sytuacji finansowej. Dzieje się to zazwyczaj, kiedy jest już bardzo źle, kiedy zgłaszamy się do prawnika, bo komornik puka do drzwi. Tymczasem wychodzenie z długów warto zacząć od przyjrzenia się swoim finansom. Weź zatem kartkę i długopis.  Wypisz na kartce stan swojego zadłużenia, zsumuj przychody, które masz. Następnie zajmij się wydatkami. Najlepiej podzielić je na 3 kategorie:

  1. Wydatki miesięczne stałe, czyli te których kwota jest stała co miesiąc, np. czynsz za mieszkanie, stała rata za kredytu.
  2. Wydatki miesięczne zmienne, to wydatki które musimy co miesiąc ponieść, ale których kwota jest zmienna, np. koszty za jedzenie, prąd.
  3. Niespodziewane koszty – jak sama nazwa wskazuje te koszty najtrudniej przewidzieć, to nagłe zdarzenia, jak awaria samochodu, pęknięta rura w mieszkaniu itd. Kosztów zdarzeń losowych oczywiście nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Ale w tej kategorii mieszczą się jeszcze wydatki, o który zazwyczaj wiemy, ale zapominamy, bo płacimy je raz w roku, np. ubezpieczenie samochodu. Wiemy, że musimy je płacić co roku, ale zazwyczaj przypominamy sobie o tym, kiedy dzwoni do nas agent ubezpieczeniowy. Sprawdź zatem, jakie wydatki mogą Ci się zdarzyć w ciągu roku i zapisz je w tej kategorii. Spróbuj od razu oszacować kwotę, jaką musisz ponieść przy każdym z tych wydatków.

Kiedy wypiszesz już wszystkie wydatki, wróć jeszcze do pozycji , które wypisałeś/aś przy wydatkach zmiennych i zastanów się, czy możesz je oszacować lub zaplanować. Na przykład przy wydatkach za prąd czy gaz zazwyczaj otrzymujemy rachunki z półrocznym wyprzedzeniem, także znamy konkretne kwoty, które musimy zapłacić i możemy je rozplanować w budżecie. Wypisz je wraz z terminami płatności. Dużą pozycją w budżecie domowym są także koszty jedzenia. Można je zmniejszyć planując jadłospis oraz zakupy, wtedy mamy je pod kontrolą. Dobrze jest spróbować zaplanować swoje posiłki na najbliższe 2 tygodnie, tak aby w miarę możliwości oszacować koszty, które przeznaczysz na jedzenie. To zajmie trochę pracy, ale w efekcie możesz dużo zaoszczędzić, zazwyczaj bowiem kupujemy za dużo jedzenia i sporą jego część wyrzucamy, co za tym idzie wyrzucamy nasze pieniądze. Rozsądne planowanie zakupów żywności, to więcej pieniędzy w portfelu. Jeśli oszacujesz wszystkie koszty z pozycji co miesięcznych kosztów zmiennych, to zestaw przychody i wydatki ze stanem zadłużenia, aby poznać jego realną skalę.

Zaakceptuj swoją sytuację

Dzięki analizie swoich wydatków i zestawieniu ich z przychodami oraz kwotą swojego zadłużenia, wiesz w jakiej sytuacji się znajdujesz. To bardzo ważne, aby zobaczyć skalę problemu. Zazwyczaj bowiem, koncentrujemy sią na wąskim wycinku naszej sytuacji, np. jeśli dzwoni do nas bank i prosi o spłatę raty kredytu, to przede wszystkim koncentrujemy się na tym, aby jak najszybciej tę ratę spłacić, więc np. sięgamy po pożyczkę. Nie widzimy jednak, że za chwilę nie będzie nas stać na zapłacenie rachunków, bo nie patrzymy całościowo na nasz budżet. Boimy się przyznać przed samym sobą, że mamy kłopoty, więc odkładamy „zajęcie” się swoimi finansami do momentu, w którym jesteśmy do tego zmuszeni. To trochę jak z nauką do egzaminu, już mamy przysiąść i zacząć się uczyć, ale jeszcze wstawimy pranie, umyjemy okna, czy wyjdziemy z psem. W efekcie „zarywamy” noc przed egzaminem, a na egzamin idziemy nie wyspani i stresujemy się czy w ogóle coś umiemy i zdamy. Warto zatem już na wczesnym etapie, kiedy widzimy, że np. nie starcza nam do pierwszego, że wydajemy więcej niż zarabiamy, usiąść i zrobić dokładną analizę finansową tak, aby skutecznie planować zarządzanie swoim budżetem i unikać problemów finansowych. Choćby nasza analiza pokazała trudną sytuację, to warto to wiedzieć, aby móc wdrożyć plan naprawczy. To tak, jak z chorobą, dopóki nie wiemy, co nam konkretnie dolega, nie możemy zastosować odpowiedniego leczenia.

Szukaj skutecznych rozwiązań

Dzięki analizie swoich finansów poznałeś/aś skalę problemu, stanąłeś z nią twarzą w twarz.  Jest to bardzo ważny moment, aby podjąć decyzję co dalej.  To jest moment, w którym dobrze jest zastanowić się, jak widzisz swoją przyszłość, w jakiej sytuacji chcesz być za 2 lata. Czy chcesz być w tym samym punkcie, w którym teraz jesteś? Czy być może chcesz cieszyć się życiem bez długów? Jeśli chcesz spać spokojnie i skutecznie rozwiązać swoje problemy finansowe, to nie idź na skróty, nie wybieraj najprostszego i najłatwiejszego rozwiązania, bo ta droga albo doprowadzi Cię do punktu, w którym już jesteś, albo Twoja sytuacja się pogorszy. Jeśli podjąłeś/ęłaś już trud zanalizowania swojej sytuacji finansowej i chcesz ją zmienić, to szukaj rozwiązań, które mogą Ci w tym realnie pomóc. Na początek dobrze jest spojrzeć na swoje comiesięczne zmienne wydatki i zadać sobie pytanie: czy wszystkie pozycje z listy są niezbędne, czy gdzieś możesz zaoszczędzić? Przecież co miesiąc nie musisz kupować nowej bluzki/koszuli, czy stołować się w restauracji. Sprawdź, które wydatki z tej listy możesz ograniczyć lub nawet przez jakiś czas z nich zrezygnować, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na spłatę zadłużenia. Na pewno nie będzie to łatwe i na początku może być Ci trudno przyzwyczaić się do tej zmiany, ale pamiętaj po co to robisz. Podejmujesz ten wysiłek, aby w końcu uwolnić się od problemów finansowych.  W kolejnym kroku zastanów się jakie masz realne możliwości powiększenia swoich przychodów. Może masz możliwość podjęcia dodatkowej pracy, sprzedaży auta czy nieruchomości – wypisz wszystkie możliwości dodatkowego przychodu. Zobacz jak te możliwości realnie przełożą się na rozwiązanie Twoich problemów finansowych.  Możesz także poszukać pomocy u specjalisty, który podpowie Ci jakie inne działania możesz podjąć, aby szybciej wyjść z problemów finansowych.