Jak szybko wyjść z długów powyżej 100 tys zł za pomocą upadłości konsumenckiej?

Długi to sytuacja przejściowa

Długi pojawiają się wskutek nagromadzenia się błędnych, nietrafnych decyzji finansowych lub splotu niesprzyjających okoliczności. Nikt, kto zaciąga po raz pierwszy kredyt, nie myśli o tym, że będzie miał długi. A jednak po jakimś czasie (najczęściej po kilkunastu miesiącach) pojawia się sytuacja, że zobowiązania finansowe przewyższają dochody. Osoba ratuje się kolejnymi kredytami, chwilówkami, ale to już jest agonia i droga do nadmiernego zadłużenia się. 

Ten schemat widziałem setki razy, dlatego uważam, że problemy finansowe mają swoje powtarzające się przyczyny, ale też jest to okres przejściowy, z którego można wyjść. Skoro w wyniku pewnego schematu problemy pojawiły się, to według innego schematu można i nawet trzeba pozbyć się uciążliwego problemu.

Upadłość konsumencka to coś więcej niż wyjście z długów

Z pomocą w takich sytuacjach jak problemy finansowe przychodzi upadłość konsumencka. Jest to procedura sądowa, która pozwala na zgłoszenie się do sądu z naszymi długami i uzyskania oddłużenia, to znaczy umorzenia znacznej części długów. Upadłość konsumencka to po prostu postępowanie sądowe, którego skutkiem jest to, że nasze długi znikają z obrotu gospodarczego. Jeśli zatem jesteśmy winni coś bankowi albo innym instytucjom i nie jesteśmy w stanie tego spłacić, bo za mało zarabiamy, to dzięki upadłości konsumenckiej te problemy ze spłatą zostają rozwiązane. Nie musimy martwić się, że brakuje nam pieniędzy i pojawi się komornik, ponieważ upadłość konsumencka sprawi, że zostanie to od nas zabrane. Zabrane to znaczy umorzone decyzją sądu.

Jest to procedura sądowa, która w najogólniejszym skrócie polega na tym, że wskazujemy sądowi długi, których nie jesteśmy w stanie spłacić, a sąd ustala nam pewną kwotę miesięczną przez okres 3 lata, którą będziemy przeznaczali na spłatę. Przy czym ta kwota miesięczne jest nie większa niż 20-30% naszych dochodów. Oznacza to, że nasze długi spłacimy w bardzo minimalnym zakresie (skoro długi spłacamy według 20-30% dochodów, to przy zarobkach 3-4 tys zł będzie to przykładowo 1000 zł razy 36 miesięcy, a więc spłacimy 36 tys. zł), a pozostała część długów zostanie umorzona, czyli zniknie.

Jak zauważyłem na wielu przykładach osób po przeprowadzonej upadłości konsumenckiej procedura ta nie tylko umarza długi, ale daje niesamowite poczucie odzyskania swobody finansowej, ponieważ dostajemy przewidywalny plan spłaty, przez który nasze długi zostaną spłacone. Skutki upadłości konsumenckiej przekładają się na nasze finanse, sytuację zawodową, rodzinną.

Im więcej długów, tym bardziej opłaca się upadłość konsumencka

Skoro nasze długi zostają spłacone/umorzone przez 3 lata, a jak pokazano spłacamy bardzo małą część długów, to można zaryzykować twierdzenie, że opłaca się mieć większe zadłużenie. Statystyki pokazują, że średnia kwota zadłużenia w upadłości konsumenckiej to ponad 100 tys. zł. Problemy finansowej biorą się z nadmiaru kredytów, zachwiania równowagi między dochodami a wydatkami (głównie kredytami). Zauważono też, że im większe zadłużenie, tym większa determinacja, aby pozbyć się tego.

Z tych rozważań można wyrazić przekonanie, że długi to stan przejściowy, ponieważ biorą się z pewnego schematu i można pozbyć się ich według innego schematu. To też pokazuje, że nie warto zbytnio stresować się problemami finansowymi, ponieważ tysiące ludzi przez to przechodzi, a w razie potrzeby jest upadłość konsumencka, która wyprowadza z tych problemów.