21.08.2017
Porady prawnika
Podobny przypadek spotkał moich klientów. Dziś w artykule na wp.pl. jest o tym mowa: Eksmisja. Klienci trafili do mnie w lipcu 2016 roku, gdy już mieli nałożony na siebie obowiązek wyprowadzenia się z mieszkania po tym, jak lokal na licytacji został sprzedany. Dzięki opiece prawnej udało się wstrzymać czynności eksmisji. Próbujemy zwrócić uwagę, że to przede wszystkim gmina powinna zapewnić lokal dla moich klientów.
Chciałbym właśnie zaproponować taką optykę w sprawach o eksmisję. Oprócz tego, że dla dłużnika jest to dramat i konieczność wyprowadzenia się z mieszkania, w którym przebywało się od wielu lat, to przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że obowiązkiem gminy jest zapewnienie swoim mieszkańcom możliwości godnej zmiany warunków mieszkaniowych. Pod pojęciem „godnej zmiany warunków mieszkaniowych” rozumiem szereg czynności, które gmina powinna zrealizować wobec eksmitowanych osób. Nie tylko zapewnić im lokal komunalny, ale mogłaby również objąć opieką psychologiczną i prawną osoby, wobec których orzeczono eksmisję. Dla eksmitowanych byłoby to nieocenione wsparcie.
Propozycja opieki gminy wobec osób eksmitowanych wcale nie jest wyidealizowana. Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 6-6a-7, 16 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz.U. 1990 Nr 16 poz. 95), do zadań gminy należy pomoc społeczna, wspieranie rodziny, gminnego budownictwa mieszkaniowego, polityka prorodzinna. W szczególności warto zauważyć, że gminy notorycznie nie realizują swojego obowiązku budownictwa mieszkaniowego. W gminach brakuje lokali komunalnych dla osób eksmitowanych, ale też dla innych osób, które tego oczekują. To jest zaniedbanie gmin i gdy mówimy o problemie eksmisji, o dramacie dłużników, to nie byłoby tego wszystkiego, gdyby gminy należycie realizowały swoje zadania.
Dodaj komentarz